İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanmanın yolları nelerdir? 

internetten nasıl para kazanılır
internetten nasıl para kazanılır

Günümüzde gerek paranın satın alma gücündeki düşüş gerek yaşam standardımızı biraz daha yukarıya çekmek gerekse kazancımızın yetersiz kalması nedeniyle pek çoğumuz nasıl ek gelir elde edebileceğimizi düşünüyoruz. Teknolojinin gelişmesi ve internetin ciddi bir kazanç kapısı haline gelmesi nedeniyle de ilk aklımıza gelen soru internetten naı?l para kazanabiliriz? oluyor.  Bu konuyu ele alabilmemiz için öncelikle internet sektörünün hangi kategorisinde yer aldığımızı, hangi kategoride emek sarfedersek kazanç sağlayabileceğimizi kavramamız gerek. Kısaca örneklememiz gerekirse web hayatında da günlük yaşamda olduğu gibi temelde üç kategori bulunmaktadır. Bunlar:

  • Üreticiler
  • Tüccarlar
  • Tüketiciler/ son kullanıcılar

Üreticiler kategorimizde adından da anlaşılacağı üzere üreten kesim bulunmaktadır. Sermayesi genel olarak bilgiye dayanır. Örneğin web tasarımcılar, makale yazarları, grafik tasarımcılar, mobil uygulama geliştiricileri bu kategoride sayılabilir. Eğer bu konularda yetenekliyseniz makale yazıp çeşitli webmaster forumlarında pazarlayarak çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Bunun yanında web sitelerine editörlük yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde grafik tasarımı yapabiliyorsanız logo, banner tasarlayıp satabilirsiniz. Bunun yanında özgün videolar çekip Youtube üzerinden yayınlayarak kazanç elde edilebilir.

Tüccarlar olarak kategorize ettiğimiz bölümde ise üreticiler bölümünden temin sağlayan yada bağımsız olarak kazanç sağlama potansiyeli olan kesim bulunmaktadır. Bu bölümde bazı kısımlarda yatırım gerekeceği gibi bazı bölümlerde çok düşük yatırımlarla kazanç elde etmek mümkün. Örneğin bir e-ticaret sitesi açarak satış yapılabilir(reklam maliyeti oldukça yüksek bir kategori) . Bir web sitesi (haber, blog vb.) geliştirerek reklam, tanıtım yazısı vd. Yollarla kazanç sağlanabilir. Ayrıca güzel bir kategoride web sitesi açıp makale satın alarak iyi bir hit elde edildiği takdirde ciddi reklam gelirleri elde edilebilir.

Son kullanıcıların kazanç durumu ise daha kısıtlı. Anket vb. Yollarla küçük kazançlar sağlanabileceği gibi çeşitli sosyal medya hesapları (facebook sayfası,  twitter, instagram hesabı)  kasarak bu hesaplar satılabilir yada web sitelerinin reklamı makul ücretlerle yapılabilir.

Umarız bu sektörde kazanç sağlamak isteyen arkadaşlara fikir verebilmişizdir. İlerleyen yazılarımızda ayrıntılı olarak yolları aktaracağız.

Post Author: 3rKaN

Leave a Reply