Zabıt Katipliği İçin Koşullar

zabıt katipliği 2017
zabıt katipliği 2017

Günümüz yaşam şartlarında çoğu kişi bir kamu kurumunda memur olabilmek için çabalamaktadır. Son zamanlarda oldukça popülerleşen ve çoğu kişinin yöneldiği kurumlardan bir tanesi de Adalet Bakanlığı oluyor. Adalet Bakanlığı neredeyse her yıl yaptığı ilanlar ile sözleşmeli ve kadrolu zabıt katibi almaktadır.

Zabıt Katibi olmak için gereken koşullar nelerdir ?

Resmiyette gereken belgeler (Lise veya üniversitede bilgisayar dersi almadıysanız yada Adalet bölümü mezunu değilseniz) Bilgisayar sertifikası, KPSS’den 70 barajını geçmiş olmak başvuru için yeterli oluyor.

Zabıt Katipliği sınavları nasıldır?

Adalet Bakanlığı neredeyse her yıl kendi bünyesinde, alım yapılacak komisyonlarda bir uygulama sınavı ve bir sözlü mülhakat yapmaktadır. Uygulama sınavında girecek adaylara metin verilir ve 3 dakika içerisinde 90 doğru kelime yazması istenir. (İçeriye gruplar halinde alınıyorsunuz, metinler kapalı olarak veriliyor süre başladığında çevirip yazmaya başlıyorsunuz.**Bazı komisyonlar ekranı 2 ye bölerek metnide monitörden vermeye başlamış diye duyduk) Bu konuda oldukça tecrübeli biri olarak söylemeliyim ki uygulama sınavını geçmek için klavye ile aranızın çok iyi olması gerekmektedir. Ortamın heyecanı, etrafınızda klavyeyi konuşturan tipler, en ufak bir ses bile dikkati dağıtabilir. Eğer klavye hızlandırmaya çalışıyorsanız doğru yazma oranınızı 150-160 lara çıkartmaya çalışın ki sınava girdiğinizde 90 kelime barajını rahatlıkla geçebilesiniz.(Q Klavye ile 3 dakikada ortalama 240 doğru kelime yazan biri olarak söylüyorum. Hedefinizi 90 tutmayın, 150-160 tutun.) Bu konudaki bir diğer soru, başvuru aşamasında hangi klavye ile yazmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Yani katiplik sınavına Q klavye yada F klavye ile girebilirsiniz. Sözlü mülhakat ise genellikle 1 hafta sonra yapılıyor. Nereden soracakları ise hiç belli olmuyor. Eğer torpilli adaylarınız yoksa, klavye sınavında iyi yazdıysanız ve mülhakatta özgüveniniz yerindeyse geçebilirsiniz diye düşünüyorum.

2017 Zabıt Katipliği sınavları ne zaman? 

Genellikle her yıl Şubat, Mart ayı gibi ilan yayımlanıyor. Ancak kesin bir tarih söylemek şuan için mümkün değil.

Post Author: 3rKaN

Leave a Reply