İstanbul
DOLAR32.2104
EURO34.9969
ALTIN2437.9
Bektaş Hoca

Bektaş Hoca

HAYATA DAİR

Yaşam, insanın varlığının en büyük kanıtıdır aslında. Allah’ın kudretinin ne derece büyük ve sonsuz olduğunun göstergelerinden biridir. Yaşam içinde gittiğimiz yoldur süreçtir hayat ve bu hayatta bir çok şey yaşarız aslında ufacık bir ömür desek bile…

İnsanoğlu aslında ana rahmine ilk düştüğü andan beri eğitimin içindedir. anne karnında beslenmeyi öğrenir, anne karnında nasıl durması gerektiğini öğrenir, doğarken nefes almayı öğrenir öğrenir de öğrenir aslında. Bu aslında hayat boyu öğrenmenin ta kendisidir.

Kuran-ı Kerim’in aslında bize söylemek istediği ilk şey ‘Öğren’dir. O yüzden bize OKU diyerek indirilmiştir. Gerçek yaşamda var olmak isteyen herkes öğrenmenin, eğitimin, okumanın peşinde olmalıdır. Düşünsenize ; Yürüyorsunuz ama farkında değilsiniz su içiyorsunuz ama farkında değilsiniz ne garip şey değil mi? Anlamak, izan sahibi olmak bu güzel yetileri bize veren yüce kudrete acaba borcumuzu nasıl öderiz. Aslında bu çok açık ve çok kolay okumak ve öğrenmek bunları yapan insanın başarısı yüce Mevla’ya yakınlığı yadsınamaz derecededir.

Yaşarken öleceğini bilen bir varlık isek eğer bir saniyesini bile boşuna geçirmememiz gerek. Okumak dinlemek öğrenmek bir hayatta yapabileceğiniz en kaliteli eylemlerin başında gelir. Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirin, oynarken bile eğlendirirken bile öğretin dinleyin dinletin anlatın dahası kendisi kendini ifade etsin bırakın bir cümle bırakın on cümle kursun. Hepsi kaliteli geçecek yaşam demek. Hayat aslında eğitimin ta kendisi, bularak, araştırarak geçer her şey bazen dikkat ister bazen dikkat etmemeniz gerekir. Çocukların eğitimi aslında bir bakıma aynanın yansımasıdır. Sizin toplumda edindiğiniz yer bile evlatlarınıza birer örnektir. Hiçbir zaman eğitimin sonlanacağını düşünmeyin veya evlatlarınıza asla bunu da okuma bunu da bilme ne olur ki demeyin. Bir cümle bir kelime belki hayatında yeni ufuklar açacak belki de o beyninin bir tarafında ışığın yanmasını bekleyen fikirler ortaya çıkaracak.

Okul bizim için bir yol gösterici ve tabi ki bir araçtır amaç değil, okula gitmek sonuç değil okuldan bir şeyler öğrenmek sonuçtur. Bu öğrendiklerini, hayata geçirmesi bu işin  uygulamasıdır, yaygınlaştırılmasıdır.

En büyük başarılar kapılar üzerine kapandı mı ışıklar söndü mü ortaya çıkar. Hiç bir zaman şaşalı ışıklar içerisinde fikirler ortaya çıkmaz en dar yerde en karanlık yerde en zor virajlarda ortaya çıkar. Her çocuğun parlatılmayı bekleyen bir fikri muhakkak vardır. O fikrin gizli fitilini yakmak parlatmak yol göstermek bizlerin işi olmalı. Öğretmen öğrencisine risk almayı öğretebilen yol gösteren olmalı. Z kuşağı olmak alfa kuşağı olmak sorulan sorulara hazır cevap bulmak değil gidilmesi gereken yollara cevap bulmaktır.

Unutmayın! Hayatın sizleri savuruyor olması her zaman sizi yenilgiye uğratacak anlamına gelmez belki de yeni başlangıçlar sizi bekliyordur. Haydi yeni başlangıçlara yelken açalım.

                                    

                                                                                                                Selametle…

                                                                                                       Bektashoca

Makale Yorumları

 • Elvin31-05-2022 22:26

  Tebrikler hocam kaleminize sağlık.

 • İmam Uzuntaş31-05-2022 19:38

  Tebrikler. Çok güzel olmuş. Kalemine sağlık. Yazmaktan vazgeçilme.

 • İmam Uzuntaş31-05-2022 19:38

  Tebrikler. Çok güzel olmuş. Kalemine sağlık. Yazmaktan vazgeçilme.

 • İmam Uzuntaş31-05-2022 19:37

  Tebrikler.Çok güzel kalemine sağlık.Devamı bekliyoruz.Yazmaktan vazgeçme.

 • Gamze Öğretmenim31-05-2022 17:57

  Emeğinize sağlık Bektaş hocam :) Haklısınız hayat bazen bizi savurmalı ki yeni yollar bulabilelim.

 • Esra Tultak31-05-2022 10:19

  Kaliteli yazılarınızı takipçiniz olarak büyük bir keyifle okumaktayım değerli hocam.”Oku,öğren,yol göster.”Öğrenmenin ,yol göstermenin ve bilgiyi paylaşmanın ışığı daim olsun.Aklınıza ve yüreğinize sağlık.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar